La préhistoire en Lorraine
si vous souhaitez participer aux discussions de ce forum, comme par exemple poster vos découvertes lithiques, n'hésitez-pas à vous inscrire, sinon il vous suffit de fermer cette fenêtre.

Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

La préhistoire en Lorraine
si vous souhaitez participer aux discussions de ce forum, comme par exemple poster vos découvertes lithiques, n'hésitez-pas à vous inscrire, sinon il vous suffit de fermer cette fenêtre.
La préhistoire en Lorraine
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
-56%
Le deal à ne pas rater :
-56% sur le jeu MOTOGP 21 sur PC
20.79 € 47.19 €
Voir le deal

Découverte d'une idole en terre cuite de l'Age du bronze en Slovaquie

Aller en bas

Découverte d'une idole en terre cuite de l'Age du bronze en Slovaquie Empty Découverte d'une idole en terre cuite de l'Age du bronze en Slovaquie

Message  Admin Sam 10 Sep 2016 - 7:23

V Nižnej Myšli našli aj hlinený idol z doby bronzovej
Pokračujú v odkrývaní náleziska s opevnenou osadou a pohrebiskom.
3. aug 2016 o 13:06    TASR


NIŽNÁ MYŠĽA. Archeológovia počas tohto leta pokračujú v odkrývaní náleziska z doby bronzovej pri obci Nižná Myšľa v okrese Košice - okolie.

Lokalita zvaná Várhegy o rozlohe približne desať hektárov zahŕňa významnú opevnenú osadu a pohrebisko.

"Výskum sa aktuálne zameriava na časť opevnenej mladšej osady, ktorá je približne z roku 1400 rokov pred naším letopočtom. Táto osada bola vypálená a vyrabovaná. Podľa predchádzajúcich výskumných sezón vieme, že na mieste domov bolo staršie pohrebisko. Z neho máme preskúmaných už takmer 800 hrobov, čiže predpokladáme, že by sme mohli ešte tohto roku nejaké hroby odkryť," priblížil vedúci výskumu Ladislav Olexa z Archeologického ústavuSlovenskej akadémie vied (AÚ SAV).

Našli aj ženský idol


Na mieste vypáleného zrubového príbytku z čias zániku osady odborníci v uplynulých dňoch našli zaujímavé predmety. Okrem zvyškov porozbíjaných nádob je to v celosti zachovaný hlinený hrniec a malý ženský idol, čo je štylizovaná plastika z hliny zobrazujúca pravdepodobne dievčatko.

"Je to náboženská záležitosť, doklad predkresťanských predstáv. Symbolický predmet zrejme slúžil pri nejakých obradoch," vysvetlil Olexa.

Podľa indícií sa takéto hlinené sošky, ktorých sa na východe Slovenska z danej doby našlo už niekoľko, symbolicky obetovali, pretože mávajú odlomené ruky a hlavy.

Découverte d'une idole en terre cuite de l'Age du bronze en Slovaquie 1982034_300x200Découverte d'une idole en terre cuite de l'Age du bronze en Slovaquie 1982029_300x200Découverte d'une idole en terre cuite de l'Age du bronze en Slovaquie 1982025_300x200
 Pozrite si prácu archeológov na nálezisku v Nižnej Myšli (9 fotografií)

Malá odborná senzácia


Vykopávky by mali tento mesiac pokračovať aj na mieste predpokladaného objektu na spracovanie kovov. Podľa Olexu v ňom pôsobili kovolejári, ktorí spracovávali meď, bronz, aj zlato.

"Ide o skutočne unikátny objekt v rámci celej strednej Európy s veľkou odozvou medzi odborníkmi i v zahraničí. Očakávame, že to bude taká malá odborná senzácia," konštatoval.

Košická pobočka AÚ SAV realizuje v tejto lokalite už 38. výskumnú sezónu. Začala v polovičke júla a potrvá do polovice septembra.

V areáli náleziska tento rok bude pokračovať aj budovanie archeologického skanzenu, pribudnúť by mala vstupná brána s mostom v priestore staršej opevnenej osady.

Súčasťou skanzenu sú už dve repliky drevených príbytkov z doby bronzovej a rekonštrukcia opevnenia.

V dňoch 9. až 11. septembra sa opäť uskutoční podujatie pre verejnosť Návrat na Várhegy, ktoré priblíži výsledky archeologických výskumov s ukážkami rôznych remesiel spred tisícročí.

"Náš výskum ukazuje, že táto oblasť Európy nebola žiadnou perifériou, bola skutočne zapojená do európskeho kultúrneho, technologického, aj náboženského myslenia alebo civilizácie, ktorá bola v tom čase viac-menej rovnaká po celej Európe," konštatoval Olexa.

Slovenské Mykény


Na vyvýšenine Várhegy - Hradný vrch pri obchodnej ceste medzi Baltským morom a Stredozemím stála pred zhruba 3500 rokmi opevnená osada, ktorá bola dôležitým mocenským centrom.

V médiách sa táto lokalita neraz označuje podľa slávneho starogréckeho mesta ako "slovenské Mykény".

Už od roku 1977 na tomto mieste realizuje AÚ SAV výskum pohrebiska a Východoslovenské múzeum (VSM) od roku 1988 výskum opevnenej osady.


http://kosice.korzar.sme.sk/c/20230466/archeologovia-nasli-v-niznej-mysli-aj-hlineny-idol-z-doby-bronzovej.html

_________________
Vente d'objets préhistoriques reconstitués :
http://revivre-la-prehistoire.wifeo.com

Inventaire-cartographie des sites préhistoriques lorrains :
http://prehistoire-en-lorraine.over-blog.com/
Admin
Admin
Admin

Messages : 8361
Date d'inscription : 18/12/2009
Age : 53
Localisation : Cirey-sur-Vezouze (54)

http://revivre-la-prehistoire.wifeo.com/

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum